منابع انسانی: سرمایه گذاری حساب شده برای توسعه کسب و کار

از سری مقالات توسعه کسب و کار | تحریریه آسود | زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه  

تحریریه آسود

تحریریه آسود

از سری مقالات توسعه کسب و کار | تاریخ انتشار: 27 تیر 1402
زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه

منابع انسانی: سرمایه گذاری حساب شده برای توسعه کسب و کار

زمانی که کسب‌وکار شما رشد می‌کند، زمان شما محدود خواهد شد. به عنوان مثال ممکن است تا پیش از توسعه بیزینس، کارهای گرافیکی، تبلیغات و پشتیبانی مشتریان به عهده یک نفر بوده باشد اما این روند نمی‌تواند ادامه‌دار باشد؛ زیرا با گسترده‌تر شدن کسب و کار، بازدید از سایت و شبکه‌های اجتماعی، تعداد مشتریان بالقوه و میزان تبلیغات افزایش می‌یابد و یک نفر نمی‌تواند با حفظ کیفیت، به همه این امور رسیدگی کند و این امر سبب محدود شدن رشد کسب و کار خواهد شد. بنابراین زمانی که احساس کردید منابع انسانی کافی برای انجام کارها را ندارید، برای همگام شدن با رشد و تقاضا، به دنبال یک تیم متخصص و مناسب باشید.

روش های توسعه کسب و کار: منابع انسانی

برای افزایش سرعت توسعه، روی استراتژی و تفکر پیش‌رونده تمرکز کنید. آقای بت دیوید می‌گوید: “بیشتر کارآفرینان نمی‌دانند مشتری ایده‌آل آن‌ها کیست. شما باید بفهمید چه کسی در جایگاه شماست، سپس بفهمید بازار شما کجاست. وی بیان می‌کند:” اطلاعاتی مانند دانستن محل زندگی مشتریان شما، پلتفرم آنلاینی که بیشترین زمانشان را در آن می‌گذرانند و مواردی که جستجو می‌کنند بسیار مهم است. ابزارهایی مانند Google Keywords، Google Trends، Quantcast و Market Samurai می‌توانند در این مورد به شما کمک کنند. همچنین می‌توانید با مشتریان فعلی خود مصاحبه و از آن‌ها نظرسنجی کنید. در این بررسی می‌توانید متوجه شوید که نیازهای فعلی آن‌ها چیست و به دنبال راه‌حلی برای پاسخ به این نیازها باشید.”

استخدام تیم مناسب برای توسعه کسب و کار

در وهله اول نیاز است تا بررسی کنیم آیا زمان استخدام یک تیم جدید فرا رسیده یا خیر. برای این کار، نشانه‌هایی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

  • رد کردن فرصت‌ها به دلیل نداشتن زمان لازم برای انجام آن‌ها
  • اضافه کار کردن
  • رد کردن فرصت‌ها به دلیل نداشتن تخصص لازم

در قدم دوم، بهتر است از لحاظ مالی، ارزش استخدام جدید را تعیین کنید بررسی کنید که با استخدام فرد جدید چقدر هزینه می‌کنید و چه میزان سرمایه به دست خواهید آورد.

همچنین باید به ظرفیت تیم فعلی خود توجه کنید و زمانی که به این ظرفیت نزدیک شدید، منطقی است که به دنبال گسترش تیم خود باشید.

+ نوشتن شرح شغل برای توسعه کسب و کار

نوشتن شرح شغل برای استخدام فرد یا تیم جدید یک امر ضروری است. در این شرح شغل، نیاز است تا فهرستی از وظایف نوشته شود تا شخص متخصص با خواندن آن متوجه شود که شغل پیشنهادی مناسب او است یا خیر. برای نوشتن شرح شغل می‌توانید لیستی از تمام کارهایی که در مجموعه خودتان انجام می‌دهید تهیه کنید و بررسی کنید در کدام قسمت‌ها نیاز به نیروی متخصص دارید.

خانم د لئون می‌گوید: “هرچه سریعتر متوجه شوید که یک تجارت  موفق، فرایندی است که در آن آنقدر خوب شده‌اید که مردم برای آن به شما پول می دهند، سریع‌تر می‌توانید برای بهتر شدن کسب و کار خود، برنامه‌ریزی کنید.” مهم نیست چه چیزی را می‌فروشید، یک سرویس، یک محصول، یک برنامه کاربردی. شما در نهایت فرایندی را برای حل یک مشکل خاص می‌فروشید.

+ استخدام افراد مناسب برای توسعه کسب و کار

برای موفق بودن کسب و کار باید به این نتیجه برسید که بهترین افراد را در تیم خود دارید. خانم د لئون پیشنهاد می‌کند برای استخدام افراد به همپوشانی مهارت‌ها، تناسب شخصیت‌ها و تناسب فرهنگ افراد نگاه کنید. “داشتن مهارت‌های مناسب تنها بخشی از یافتن فرد مناسب برای تیم است. افراد باید بتوانند با فرهنگی که شما در شرکت خود ایجاد می‌کنید خود را وفق دهند.”

توجه به این نکته بسیار ضروری است؛ زیرا افراد بیشترین زمان روز خود را در محیط کار و در کنار همکاران خود می‌گذرانند. اگر در بین افراد ناهماهنگی وجود داشته باشد و یا آن‌ها نتوانند با فرهنگ غالب بر محیط کار هماهنگ شوند، بازدهی کمتری خواهند داشت که این امر سبب می‌شود به استخدام غیر ضروری افراد جدید روی بیاورید و یا به حالت ایده‌آل توسعه کسب و کار خود نرسید. 

برای اجتناب از این امر، می‌توانید افراد جدید را برای مدتی محدود به صورت آزمایشی استخدام کنید و آن‌ها را امتحان کنید. می‌توانید تسک‌هایی را به صورت ازمایشی به فرد مورد نظر بدهید و از او بخواهید که نتیجه را در مدتی معین به شما گزارش دهد. همچنین می‌توانید یک دوره آزمایشی 30 تا 90 روزه، مانند کارآموزی، را در نظر بگیرید و طی این مدت هم شما و هم کارجو، تصمیم بگیرید که برای کار با یک دیگر مناسب هستید یا خیر.

در مورد یافتن افراد متخصص، فقط به آگهی‌های استخدام بسنده نکنید. قضاوت در مورد افراد تنها از روی رزومه کاری سخت است و همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، تنها مهارت‌های حرفه‌ای برای بازدهی بالا کافی نیست. در زمان مصاحبه با افراد، سوالات مختلفی بپرسید و زمان کافی برای صحبت کردن با آن‌ها را در نظر بگیرید. در نظر داشته باشید در هنگام تنظیم سوالات مصاحبه شغلی، سه ویژگی گفته شده، یعنی فرهنگ شرکت، شخصیت فرد و مهارت‌های حرفه‌ای را در نظر بگیرید.

+ مهارت های مدیریتی، آموزه ای مهم برای توسعه کسب و کار

هدف از استخدام یک تیم جدید این است که با تمرکز بر روی چیزی که در آن بهترین هستید، درآمد بیشتری کسب کنید. خانم دلئون می‌گوید: «موضوع مهمی که بسیاری از افراد در مورد آن صحبت نمی‌کنند، این است که با توسعه کسب و کار و استخدام افراد جدید، شغل شما تغییر می‌کند. اکنون باید گروهی از افراد را مدیریت کنید. در این زمینه نیاز است تا شخصیت‌ها و درگیری‌ها و پویایی گروه را مدیریت کنید.» مطمئن شوید که این شغلی است که می‌خواهید انجام دهید و در آن مهارت دارید. یک دوره مدیریتی پایه را در نظر بگیرید تا ببینید آیا این کاری است که از انجام آن لذت خواهید برد.

خانم د لئون می‌گوید: «در صورت عدم آمادگی برای مدیریت افراد، هیچ اشکالی ندارد که توسعه کسب و کار را از دستور کار خارج کنیم. در واقع، رشد بیش از حد سریع می‌تواند برای کسب و کار شما خطرناک باشد. رشد عالی است، اما گاهی اوقات بهترین کاری که می‌توانید برای کسب و کار خود انجام دهید این است که به آن اجازه دهید همانطور که هست پیشرفت کند.”

توسعه کسب و کار و گره‌ای ناگشودنی با گسترش منابع انسانی

زمان شروع توسعه بیزینس، باید به نشانه‌های موجود توجه کنید. زمانی که این نشانه‌ها را دیدید و تصمیم به گسترش کسب و کار خود گرفتید، در صورتی که اصولی و درست راه را پیش رفته باشید، در نهایت نیاز به استخدام افراد جدید خواهید داشت. اضافه کردن افراد متخصص جدید، به نوعی یک سرمایه‌گذاری پرسود برای بیزینس شماست؛ چرا که باید با استخدام افراد، ظرفیت ارائه محصول و یا خدماتتان افزایش یابد؛ در غیر این صورت، استخدام تیم یا فرد جدید کاری غیر ضروری و حتی اشتباه بوده است. با داشتن دانش مدیریتی و در نظر گرفتن نکاتی که توضیح دادیم، می‌توانید ریسک این کار را به حداقل برسانید و در مسیر توسعه قدم بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه