از سری مقالات توسعه کسب و کار | تحریریه آسود | زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه  

تحریریه آسود

تحریریه آسود

از سری مقالات توسعه کسب و کار | تاریخ انتشار: 30 خرداد 1402
زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه

روش های اصولی توسعه کسب و کار

پس از آنکه مطمئن شدید زمان توسعه کسب و کارتان رسیده و این امر را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی کردید، باید روشی جدید را وارد کسب و کار خود کنید. در مقاله‌های بعدی آسود به استراتژی‌هایی که در این مرحله وجود دارند، می‌پردازیم. 

یکی از نکات مهم برای همه‌ی صاحبان کسب و کار آن است که همواره به دنبال گسترش و بهبود بیزینس خود باشند؛ اما همیشه افزایش فروش یا درخواست خدمات، به منزله رفتن به قدم بعدی نیست. در مقاله نشانه‌های آمادگی برای رشد کسب و کار به تفصیل به این مقوله پرداختیم که چه زمانی باید به فکر گسترش و رشد کسب و کار افتاد. نشانه‌هایی از قبیل بیشتر بودن تقاضا نسبت به عرضه، جریان نقدینگی ثابت در یک بازه زمانی طولانی و در حال رشد بودن صنعت، نشان می‌دهند که آمادگی لازم برای برداشتن قدم بعدی را دارید. در این بلاگ به استراتژی‌هایی که در این مرحله وجود دارد می‌پردازیم.

روش های توسعه کسب و کار

 

 

+ مشتریان جدید به دست آورید.

حتی اگر یک پایگاه مشتریان وفادار ایجاد کرده باشید، مشتریان جدید کلیدی برای گسترش کسب و کار شما در بلندمدت هستند. واقعیت این است که مشتریان وفادار شما یا می‌توانند از مصرف کالا یا خدمات شما صرف‌نظر کنند و یا در شرایط سختی قرار بگیرند که تصمیم بگیرند هزینه‌های اضافی را کمتر کنند. شما باید مطمئن شوید که کسب و کار شما همیشه خواهان دارد و مشتریان جدید را دعوت می کند. داشتن مشتریان مختلف به شما کمک می‌کند تا خدمات مشتری را ثابت نگه دارید و تجارت و محصولات خود را نوآورانه نگه دارید. افراد جدید شما را سرپا نگه می‌دارند و منابع درآمد جدیدی را برای کسب و کار به ارمغان می‌آورند.

اگر درآمدتان شروع به کاهش یا راکد شدن کرده است، وقت آن است که راه‌های جدید و خلاقانه‌ای برای بازاریابی کسب‌وکار خود برای مشتریان جدید بیابید. در وهله اول لازم است تا این موارد را انجام دهید:

 • شناسایی کنید که به دنبال جذب چه نوع افرادی هستید.
 • مشتری ایده‌آل خود را در نظر گرفته و فرایند خرید او را بررسی کنید.
 • اهداف سه ماهه و سالانه برای تعداد مشتریان جدید تعریف کنید.
 • مشخص کنید چه مقدار از منابع (بودجه، زمان و غیره) را می‌توانید برای جذب مشتریان جدید اختصاص دهید.
 • در شبکه‌های اجتماعی مرتبط با کسب و کارتان حضور فعالانه داشته باشید.

پس از اینکه اهدافتان را مشخص کردید، نیاز به اتخاذ استراتژی دارید که در مقاله “مشتریان جدید: کلید توسعه کسب و کار” به این استراتژی‌ها پرداختیم.

+ سریع باشید.

سرعت کسب و کار شما، تفاوت بزرگی در سودتان ایجاد می‌کند. پاتریک بت دیوید، مشاور مالی سابق و مدیر اجرایی فعلی آژانس بیمه PHP Agency در این باره می‌گوید: «مهم‌ترین فاکتور برای یک کارآفرین استارتاپ، سرعت است. هرچه سریع‌تر حرکت کنید، زودتر می‌توانید کسب و کار خود را توسعه دهید.» سرعت در کسب و کار به چهار طریق وجود دارد که در مقاله “سرعت: فاکتوری برای عقب نماندن از سفر توسعه کسب و کار” به تفصیل به آن پرداختیم:

 • سرعت عملکرد
 • سرعت پردازش
 • سرعت زمان‌بندی
 • سرعت گسترش

شرکت‌ها باید همیشه به دنبال راه‌ها و روش‌هایی برای بهبود سرعت، کارایی و بهره‌وری باشند. فرایندهای فعلی خود را آزمایش کنید. چالش‌ها را شناسایی کرده و ببینید چگونه می‌توانید فرایندها را برای بهبود کارایی بهینه کنید. به این فکر کنید که چگونه می‌توان یک فرایند دستی را به یک فرایند دیجیتال تبدیل کرد تا سرعت را بیشتر کرده و در زمان صرفه‌جویی کرد.

+ کالا یا خدمات متنوع ارائه دهید.

اگر محصول یا خدمات فعلی شما به سرعت فروخته می‌شود، ممکن است زمان آن رسیده باشد که محصول جدیدی را ارائه دهید. آقای ستی می‌گوید: “شما می‌توانید محصولات بیشتر یا محصولات با قیمت بالاتر ارائه کرده و یا به دنبال ارتقا و افزودن آپشن به خدمات یا محصول فعلی خود باشید.” شما همچنین می‌توانید یک مدل اشتراک ماهانه، مشابه آنچه Netflix انجام می‌دهد، در نظر بگیرید. اگر در گذشته محصولات متنوعی را ارائه می‌دادید، می‌توانید با باندل کردن محصولات یا خدمات، مشتریان فعلی را نیز ترغیب کنید که از شما بیشتر بخرند.

اتخاذ هر استراتژی نیازمند بررسی‌هایی است که در مقاله “تنوع: مسیری مستقیم برای توسعه کسب و کار”، به تفصیل به آن‌ها پرداختیم؛ اما به طور خلاصه شما باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • درباره ایده خود تحقیق کنید.
 • یک محصول (پایه) بسازید.
 • افزایش فروش و فروش متقابل.

+ یک تیم استخدام کنید.

استخدام یک کارمند یا یک تیم جدید یک سرمایه‌گذاری است و این سرمایه‌گذاری می‌تواند بازده قابل توجهی داشته باشد. اگر کسب و کار شما در حال گسترش است، باید به دنبال سرمایه‌گذاری بر روی کارمندان جدید باشید. استخدام اعضای تیم جدید به شما این فرصت را می‌دهد تا بتوانید در حوزه‌های جدید پا گذاشته و بیزینس خود را گسترش دهید؛ همچنین امکان رشد در حیطه قبلی کارتان هم محتمل‌تر خواهد شد.

گسترش منابع انسانی و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها نیاز به تحقیق و بررسی دارد که در مقاله “منابع انسانی: سرمایه‌گذاری حساب شده برای توسعه کسب و کار” به تفصیل به آن می‌پردازیم اما قبل از شروع جستجوی کارمند و تیم، باید مطمئن شوید که برای چالش‌های ناشی از استخدام یک کارمند یا یک تیم جدید آماده هستید. سه مورد مهم را در نظر بگیرید

 • امکان صرف زمان و هزینه برای آموزش شخص یا تیم جدید را دارید؟
 • پروژه یا اهداف خاصی دارید که به افراد بیشتری نسبت به انچه دارید، نیاز دارد؟
 • بودجه لازم برای پوشش هزینه‌های حقوق و دستمزد را دارید؟

استراتژی‌ های توسعه کسب و کار

گسترش موفقیت آمیز یک کسب و کار تماما در مورد انجام اصول اولیه و داشتن استقامت برای انجام آن است. گسترش کسب و کار اگرچه به نظر کاری بسیار پرریسک است، با دانستن استراتژی‌های گسترش بیزینس، به راحتی می‌توانید راه‌هایی را شناسایی کنید تا کسب و کار خود را توسعه دهید و به سرعت درآمد بیشتری کسب کنید. از جمله این استراتژی‌ها، به افزایش پایگاه مشتری، افزایش سرعت انجام بیزینس، تنوع دادن به محصولات و خدمات و گسترش منابع انسانی اشاره کردیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه