از سری مقالات توسعه کسب و کار | تحریریه آسود | زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه  

تحریریه آسود

تحریریه آسود

از سری مقالات توسعه کسب و کار | تاریخ انتشار: 30 خرداد 1402
زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

توسعه کسب و کار؛ نشانه‌ها

برخی افراد فکر می‌کنند زمانی که کسب و کارشان پا گرفت، دیگر نیازی به تلاش برای نگه داشتن بیزینسشان ندارند؛ این فکر از اساس غلط است. موفقیت کسب و کار نیازمند تلاشی دائمی برای بهبود آن است، زیرا رقبای شما همواره به دنبال آنند که به جایگاه بهتری دست پیدا کنند و اگر شما از این قافله عقب بمانید، به مرور زمان محبوبیت و موفقیتتان را از دست خواهید داد. بنابراین با فرض آن که شما یک کسب و کاری دارید که در آن اوضاع خوب است، باید به دنبال بهتر کردن و گسترش بیزینستان باشید. با آسود همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه می‌توانید کسب و کار خود را به سطح بعدی ببرید.

نشانه‌هایی که به شما می‌گویند باید به دنبال توسعه کسب و کار خود باشید.

داده‌های جهانی نشان می‌دهد که تقریبا 20٪ از مشاغل جدید در دو سال اول باز شدن، 45٪ در پنج سال اول و 65٪ در طول 10 سال اول شکست می‌خورند. تنها 25 درصد از مشاغل جدید به 15 سال یا بیشتر می رسند. شما همیشه باید به دنبال راه‌هایی برای بهبود کسب و کار خود باشید؛ اما در دنیای پرآشوب بیزینس، چیزی به نام رشد سریع وجود دارد که به زبان عامیانه همان رشد یک شبه است. به عنوان مثال، کمپانی American Apparel را در نظر بگیرید. این کمپانی یکی از بزرگ‌ترین خرده‌فروشان آجر و مصالح ساختمانی بود که نزدیک به 300 فروشگاه را تنها 6 سال پس از راه‌اندازی خود افتتاح کرد، سپس به شدت دچار بدهی شد، اعلام ورشکستگی کرد و فروشگاه‌های خود را تعطیل کرد و تبدیل به یک خرده‌فروش آنلاین شد. 

مثال دیگر، فروشگاه‌های زنجیره‌ای Crumbs Bake Shop هستند که زمانی بزرگ‌ترین فروشنده کاپ کیک در جهان بودند. این فروشگاه در سال 2003 تاسیس شد و پس از مدتی کوتاه، ده‌ها شعبه در شهرهای کوچک و بزرگ تاسیس کرد. هزینه‌های بالای نگهداری مکان‌های خرده‌فروشی فیزیکی، کاهش علاقه به کاپ کیک و تلاش شرکت برای افتتاح مکان‌های جدید علیرغم کاهش فروش، شرکت را مجبور به بستن بیشتر مکان‌های خود کرد.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که قبل از اقدام به گسترش کسب و کار خود باید انجام دهید، بررسی آن است که آیا واقعا زمان برای رشد و گسترش بیزینس شما، مناسب است یا خیر. قبل از اینکه زمان، انرژی و سایر منابع را در کسب و کار خود سرمایه‌گذاری کنید، مطمئن شوید که نشانه‌های رشد در کسب و کار شما وجود دارد. در اینجا به برخی از این نشانه‌ها اشاره می‌کنیم.

صنعت در حال رشد

اگر بازار یا صنعتی که در حوزه کسب و کار شماست آماده رشد باشد، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که کسب و کار خود را گسترش داده یا بهبود بخشید. در ایران به دلیل تحریم‌ها، رشد صنایع بسیار اندک بوده است. با این حال صنایعی که با دلار سر و کار دارند همواره نوسان داشته و با هوشیاری اقتصادی، می‌توان متوجه شد چه زمانی برای توسعه کسب و کار شما مناسب است.

جریان نقدی ثابت

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، بررسی آمادگی مالی برای رشد است. قبل از برداشتن هر قدم مهمی، باید چند سال درآمد ثابت و جریان ثابتی از مشتریان جدید داشته باشید. پاکو د لئون از گروه Hell Yeah، یک شرکت مالی برای کارآفرینان خلاق، می‌گوید: «داشتن جریان کم و بیش ثابتی از مشتریان جدید به این معنی است که برای خدمات شما، تقاضا وجود دارد. همچنین سود ثابت به این معنی است که شما قادر خواهید بود به طور پایدار رشد کنید.”

بیشتر بودن تقاضای خدمات یا محصولات از عرضه

اگر احساس می‌کنید تقاضای مشتریان از چیزی که شما ارائه می‌دهید بیشتر است، احتمالا زمان رشد فرا رسیده است. البته باید در نظر داشته باشید که جهش ناگهانی در فروش لزوما نشان‌دهنده بالا بودن تقاضا نیست بلکه ممکن است فقط یک تصادف باشد. بنابراین مطمئن شوید که در یک دوره طولانی، تقاضای خدمات شما از آنچه می‌توانید عرضه کنید، بیشتر است. بررسی کنید که آیا محصولات مختلفی را که متقاضیان می خواهند، می توانید ارائه دهید. با مشتریان خود مصاحبه کنید. از آن‌ها در مورد رضایت، علاقه به محصولات جدید و بازخورد کلی در مورد کسب و کار خود نظرسنجی کنید. سپس در پاسخ‌هایی که دریافت می کنید به دنبال الگو باشید. اگر مشتریان شما بیشتر از محصول، به دنبال تحویل سریع‌تر یا خدمات اضافی هستند، نشانه خوبی است.

آیا توسعه کسب و کار امری ضروری است؟

اگرچه گسترش بیزینس، رویای هر مدیری است، لازم است بدانید توسعه کسب و کار قواعد و نشانه‌هایی دارد که اگر رعایت نشوند، ممکن است کسب و کارتان نابود و ورشکسته شود. بنابراین لازم است تا به نشانه‌ها دقت کنید و سپس با آگاهی و قدم به قدم در مسیر گسترش کسب و کارتان قدم بردارید. از جمله این نشانه‌ها به صنعت در حال رشد، جریان نقدینگی ثابت و بیشتر بودن تقاضا از عرضه اشاره کردیم. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم با دیدن این نشانه‌ها، چگونه مسیر توسعه کسب و کار را شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه